Moje priorytety

w polityce krajowej

Wybory do sejmu i praca w parlamencie do gra zespołowa.

Naturalnie identyfikowałem się w pełni z programem swojej drużyny

 • program lewicy                                                                                                                                        

  Moje priorytety:

 • Trzeba powiedzieć dość przerzucaniu nieprzygotowanych reform na samorząd i obietnicom za pieniądze samorządu!

 • PiS truje Polaków rosyjskim węglem.  Z jednej strony PiS głaszcze górników mówiąc im jacy to są ważni i potrzebni, a z drugiej strony kupuje rekordowe ilości węgla z Rosji, kwitnie import z Mozambiku. Trzeba zakończyć sprowadzanie ogromnych ilości węgla z zagranicy. Powinniśmy wykorzystać zasoby które mamy do zaopatrzenia przemysłu, tak by odejście od węgla było procesem, nie szokiem. Tymczasem importujemy coraz większe ilości węgla!  

 • Chciałbym odebrać politykom narzędzia do inwigilacji obywateli i zaprzestać traktowania zwykłych ludzi, czy przedsiębiorców, jak potencjalnych, mających coś na sumieniu - oszustów. Służby powinny szukać winnych popełnionych czynów, a nie szukać "klientów" wśród niewinnych.

 • W mojej opinii mianowanie szefem MSWiA skazanego Marka Kamińskiego było, jak naplucie policjantom w twarz. Będę dążył, aby na czele MSWiA stał ekspert od bezpieczeństwa, a nie nielegalnych prowokacji i przede wszystkim człowiek o nieposzlakowanej opinii!

 • Dość z bezprawiem. Politycy związani z PiS są bezkarni. Wszędzie tam gdzie wchodzi prokuratura Ziobry to dowody giną w dziwnych okolicznościach, sprawy ciągną się ponad ustawowe terminy, a wymiar sprawiedliwości nie działa.

 • Dość z łamaniem konstytucji. Odwrócimy wszystkie decyzje niezgodne z konstytucją.

 • Mamy jedynego na świecie premiera który dwukrotnie został skazany prawomocnym wyrokiem za kłamstwo. W każdym zachodnim Państwie taki premier podałby się do dymisji. W Polsce czeka na wyrok wydany przez obywateli, przy urnach, 13 października -  wiece do robić?

 • Ludzie umierają na SORach, a Premier chwali się zerowym deficytem, który udało się osiągnąć  zabierając pieniądze z OFE i wykorzystując duże jednorazowe przychody, których w kolejnych latach już nie będzie.  Lewica nie idzie do władzy by celem nadrzędnym była propaganda "sukcesu", a poprawa życia Polaków.

 • Koniec z polityczną TVP! Informacyjne i edukacyjne kanały publicznej telewizji są potrzebne. Muszą być jednak odizolowane od wpływu polityków.

 • Nie chcę walczyć z ludźmi wierzącymi - ale będę dążył do zmian w konkordacie, wprowadzenia kas fiskalnych dla księży i  skończenia z traktowania księży, jak uprzywilejowanej kasty, a Kościoła Katolickiego, jak instytucji władzy publicznej.

 • Skuteczna polityka rodzinna i społeczna zamiast rozdawnictwa. Zamiast 500+ dla najbogatszych - wsparcie dzieci z domu dziecka, zamiast wyprawki - darmowe obiady dla wszystkich dzieci w szkole i darmowe podręczniki dla potrzebujących. Trzeba zakończyć z częstymi zmianami programowymi i co tym idzie - zmianami podręczników co roku.

 • PiS chce podnieść pensję minimalną ale wyłącza z tego budżetówkę (szpitale, szkoły, urzędy) - czyli miejsca gdzie jest to najbardziej potrzebne. Przywrócimy godność grupom społecznym poniewieranym przez PIS. Nauczyciele, pracownicy służby zdrowia — w tym ratownicy medyczni, osoby niepełnosprawne lub opiekujące się niepełnosprawnymi nie będą dyskryminowani w żadnym nowym budżecie.  

 • Będę dążył do zmiana w subwencji dla partii politycznych.  Nauka zamiast bilbordów. Prawo powinno ograniczać kwoty przeznaczane na reklamę. Ściśle regulować na co można wydawać pieniądze związane z funkcjonowaniem biurem i wymuszać przeznaczenie pieniędzy na "thin thanki" oraz różne szkolenia przyszłych kadr.

 • Będę dążył do uzależnienia pensji posłów i senatorów od obecności i udziału w pracach parlamentu. Np. radny w Gminie Oświęcim, gdzie jestem radnym, za każdą nieobecność, na komisji bądź sesji,  radny ma odjęte 15% od diety. To dobre rozwiązanie, podobny system powinien istnieć w sejmie.

 •  Chciałbym brać udział w pracach nad rozwiązaniami sprzyjającymi ograniczeniu produkcji odpadów plastikowych,  w tym systemu kaucji za butelki plastikowe.

 • Potrzebne są zmiany w prawie o odpadach. trzeba skończyć ze spychologią odpowiedzialności - podwyżki, które wynikają z polityki władz centralnych, są głosowane przez rady gmin, przejmując tym samym w oczach mieszkańców odpowiedzialność za wzrosty kosztów wywozu i składowania odpadów.  Ponadto będę szukał i zabiegał o wprowadzenie rozwiązań, które pomogą w stworzeniu realnej konkurencji na rynku odbiorców opadów komunalnych, aby zastąpić istniejący dzisiaj na tym rynku quasi-monopol.

  Ten punkt programu lewicy jest mi szczególnie bliski: Zero ofiar śmiertelnych na drogach.  

  Zamiast stawiać kolejne "czarne punkty", przebudujemy miejsca, w których dziś giną ludzie. Wprowadzimy organizację ruchu wymuszającą bezpieczną jazdę przed przejściami dla pieszych i skrzyżowaniami, w tym pierwszeństwo dla pieszych przy przejściach. Zaostrzymy kary dla pijanych kierowców.